pomoc DOS - artykuł 01
Emulator DOSu

Zalety tego cuda:
- działa w każdym z Windows
- "dostarcza" dla gry najpopularniejsze sterowniki dźwiękowe czyli Sound Blastera
- jest skonfigurowanym DOSem - można od razu odpalać gry.

Wady:
- wysokie wymagania sprzętowe: Pentium 2 400 rekomendowany jako minimum
- wymaga podstawowej wiedzy z DOSu (np. jak zmienić napęd?)

- przeczytaj OPRACOWANIA ŚWIATA DIZZY (patrz menu z prawej) jeśli masz problemy...


  plik   DOS Emulator: Dosbox  
  wersja   0.74  
  licencja   GPL  
  wielkość   1 451 511 bajtów  
  download   kliknij !!!  
  ściągano razy   29468  
  więcej statystyk   sprawdź !  
  może będziesz potrzebował   opis !!!  
  www ...   strona autorów  


Frontend dla Dosbox

Frontend to program mający ułatwić pracę z aplikacją główną. Sam dosbox jest dość trudny w obsłudze, gdyż wymaga podawania komend z linii poleceń. Proponuję wam dwa frontendy. Poniżej download wraz ze screenem i pod nim opis. Wybierzcie to co dla Was najlepsze.
D-Fend potrafi wyciągnąć maximum z dosboxa. Gry pod nim będą wyglądały lepiej niż w oryginale dzięki filtrom, skalowaniu itp. Dla każdej gry należy stworzyć przed uruchomieniem konfig posługując się wbudowanym kreatorem. Trochę to męczące, ale potem bardzo przydatne. Jak trochę poćwiczycie to okaże się też to całkiem łatwe. Będziesz musiał podać ścieżkę do programu DosBox przy pierwszym uruchomieniu.

Uwaga: Ta wersja D-fend powstała jako odpowiedź na wyjście DosBoxa 0.65. Prawdopodobnie działa całkiem dobrze z nowszymi wersjami, ale jest już dość stare rozwiązanie. Jeśli nie jest dla ciebie zadowalające wybierz link do D-fend Reloaded tj. do pakietu zawierającego Dosbox i front end w jednym - sprawdź sam na stronie autorów - link "na dyskietce".


  plik   D-Fend  
  wersja   2.0.65.3  
  licencja   freeware  
  screenshot   zobacz (7 kb)  
  wielkość   982 716 bajtów  
  download   kliknij !!!  
  ściągano razy   13570  
  więcej statystyk   sprawdź !  
  nowsza wersja zalecana   Link: D-Fend Reloaded  


dosboxfro to już nieco przedawniony frontend. Ma jednak tę zaletę, że nie głowisz się nad konfiguracjami - wybierasz plik lub katalog, klikasz start i wszystko gra. Gdy chcesz tylko zagrać, może być w zupełności wystarczający. Instalacja frontendu polega na rozpakowaniu wprost do katalogu z zainstalowanym DosBox-em.

  plik   Dosboxfro  
  wersja   0.45  
  licencja   freeware  
  screenshot   zobacz (7 kb)  
  wielkość   302 708 bajtów  
  download   kliknij !!!  
  ściągano razy   4786  
  więcej statystyk   sprawdź !  


Compatibility

"Compatibility" czyli zgodność programu z dostępnymi grami.
Przetestowałem kilka Dizzy gier włącznie z Fantastic Adventures of Dizzy - najbardziej wymagającą grą jeśli chodzi o konfigurację DOSu i.... Wszystko działa!!! Testy wykonano na DosBox 0.62 i Frontendzie D-fend 2.0.62.40. Używałem do skonfigurowania gier "Wizardu - klawisz F2" prawie zawsze zgadzając się na ustawienia "default". Wierzę, że i Wam się uda :)

DosBox CVS

"CVS" jest nieoficjalną rozbudowaną wersją DosBoxa. Zazwyczaj autor programu nieczęsto dokonuje aktualizacji nawet jeśli nad nią pracuje. Aby zaspokoić oczekiwania użytkowników wydawane są często nieoficjalne wersje tzw. CVS budowane prawie na bieżąco. Mogą one zawierać istotne poprawki w działaniu programów, mogą jednak też psuć rzeczy już dobrze działające. Możesz spróbować CVS jeśli nie działa Ci gra na oficjalnym wydaniu, lub jesteś zaawansowanym użytkownikiem i chcesz przetestować nowe cechy DosBoxa zawarte w CVS. CVS-y mogą wychodzić często dlatego podaję jedynie link do strony dla zainteresowanych - tam znajdziecie dalsze informacje (po angielsku):
Dosbox unofficial CVS.

Powrót
Emulator DOSBox
Emulator DOS
opis dla początkujących
DOSBox
opis dla ciekawskich
Zmniejsz swój HIMEM
HIMEM- przykład
Uaktywnij DOS
Zwiększ pamięć konwencjonalną
[an error occurred while processing this directive]